CPR05R1000KE31
VIGOR # :
805288
Description
RES 0.1 OHM 5W 10% RADIAL
DataSheet
CPR05R1000KE31 PDF
Part Status:Active
Resistance:100 mOhms
Tolerance:±10%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.060" L x 0.375" W (26.92mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max):0.360" (9.14mm)