EP5W4K7J
Manufacturer
VIGOR # :
805289
Description
RES 4.7K OHM 5W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
EP5W4K7J PDF
Type Description
Series:EP, Neohm
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance:4.7 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.335" Dia x 0.984" L (8.50mm x 25.00mm)