PNP5WVJT-73-2K7
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
821464
Description
RES 2.7K OHM 5W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
PNP5WVJT-73-2K7 PDF
Type Description
Series:PNPV
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:2.7 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-40°C ~ 200°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm)