LR0204F10R
Manufacturer
VIGOR # :
833153
Description
RES 10.0 OHM 1/4W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
LR0204F10R PDF
Type Description
Series:LR, Neohm
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:10 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Film
Features:-
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.079" Dia x 0.138" L (2.00mm x 3.50mm)