RNF14BAE176R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
833564
Description
RES 176 OHM 1/4W .1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
RNF14BAE176R PDF
Type Description
Series:RNF
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:176 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)