HVR3700005903FR500
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
842922
Description
RES 590K OHM 1/2W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
HVR3700005903FR500 PDF
Type Description
Series:HVR37
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:590 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)