PNP100JR-52-0R27
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
853458
Description
RES 0.27 OHM 1W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
PNP100JR-52-0R27 PDF
Type Description
Series:PNP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:270 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Wirewound
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-40°C ~ 200°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.098" Dia x 0.248" L (2.50mm x 6.30mm)