UB5C-510RF1
Manufacturer
Riedon
VIGOR # :
859414
Description
RES 510 OHM 5W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
UB5C-510RF1 PDF
Type Description
Series:UB
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:510 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.250" Dia x 0.500" L (6.40mm x 12.70mm)