CMF557K5000CHBF
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
868681
Description
RES 7.5K OHM 1/2W .25% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CMF557K5000CHBF PDF
Type Description
Series:CMF
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:7.5 kOhms
Tolerance:±0.25%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)