RC14JB1K50
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
871228
Description
RES 1.5K OHM 1/4W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
RC14JB1K50 PDF
Type Description
Series:RC
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:1.5 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Carbon Composition
Features:Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)