Y0007590R000T9L
VIGOR # :
873813
Description
RES 590 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
DataSheet
Y0007590R000T9L PDF
Part Status:Active
Resistance:590 Ohms
Tolerance:±0.01%
Power (Watts):0.6W
Composition:Metal Foil
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):0.336" (8.53mm)