CP001010K00KE143
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
882499
Description
RES 10K OHM 10W 10% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CP001010K00KE143 PDF
Type Description
Series:CP
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:10 kOhms
Tolerance:±10%
Power (Watts):10W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:1.890" L x 0.394" W (48.00mm x 10.00mm)