SFR16S0005110FR500
VIGOR # :
887081
Description
RES 511 OHM 1/2W 1% AXIAL
DataSheet
SFR16S0005110FR500 PDF
Type Description
Series:SFR16S
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:511 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Film
Features:-
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)