CPW156K800FE14
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
903660
Description
RES 6.8K OHM 15W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CPW156K800FE14 PDF
Type Description
Series:CPW
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:6.8 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):15W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:1.875" L x 0.500" W (47.62mm x 12.70mm)