RNF18BTD2K67
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
904191
Description
RES 2.67K OHM 1/8W .1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
RNF18BTD2K67 PDF
Type Description
Series:RNF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2.67 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)