RNX050205KFKWF
Description
RES 205K OHM 1% 1.2W AXIAL
DataSheet
RNX050205KFKWF PDF
Part Status:Obsolete
Resistance:205 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1.2W
Composition:Metal Oxide Film
Features:Flame Proof, High Voltage, Safety
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 225°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.140" Dia x 0.540" L (3.56mm x 13.72mm)