NKN200FR-73-0R24
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
Description
RES 0.24 OHM 2W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
NKN200FR-73-0R24 PDF
Type Description
Series:NKN
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Resistance:240 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):2W
Composition:Wirewound
Features:Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-40°C ~ 200°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)