CPCC1018R00JE66
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
RES 18 OHM 10W 5% RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CPCC1018R00JE66 PDF
Type Description
Series:CPCC
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Resistance:18 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):10W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.633" L x 0.485" W (16.08mm x 12.32mm)
Height - Seated (Max):1.372" (34.85mm)