TWM5J8K2
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
Description
RES 8.2K OHM 5% 5W RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
TWM5J8K2 PDF
Type Description
Series:TWM
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Resistance:8.2 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):5W
Composition:Metal Oxide Film
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:±350ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:Radial
Size / Dimension:0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):1.024" (26.00mm)