CPCC076R200JE66
Description
RES 6.2 OHM 7W 5% RADIAL
DataSheet
CPCC076R200JE66 PDF
Type Description
Series:CPCC
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Resistance:6.2 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):7W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.512" L x 0.354" W (13.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):1.594" (40.50mm)