NKN7WSFR-73-1R3
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
Description
RES 1.3 OHM 7W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
NKN7WSFR-73-1R3 PDF
Type Description
Series:NKN
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Resistance:1.3 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):7W
Composition:Wirewound
Features:Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-40°C ~ 200°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)