RNR50H6811FRRE6
Description
RES 6.81K OHM 1/10W 1% AXIAL
DataSheet
RNR50H6811FRRE6 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55182/07, RNR50
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:6.81 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Metal Film
Features:Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):-
Number of Terminations:2
Failure Rate:R (0.01%)