ERC702K4300FHEB500
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
ERC-70-500 2.43K 1% T-2 EB E3
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
ERC702K4300FHEB500 PDF
Type Description
Series:ERC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2.43 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Composition:Metal Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)