HHV-25FR-52-237K
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
Description
RES MF 1/4W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
HHV-25FR-52-237K PDF
Type Description
Series:HHV
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:237 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, High Voltage, Safety
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)