OL5635E-R52
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
Description
RES 56K OHM 5% 1/2W AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
OL5635E-R52 PDF
Type Description
Series:Little Rebel® OL
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:56 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Carbon Film
Features:-
Temperature Coefficient:-450ppm/°C
Operating Temperature:-
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)