RNR60H1001DSR36
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
ERC-55-200 1K .5% T-2 RNR60H1001
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
RNR60H1001DSR36 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55182/03, RNR60
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1 kOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Film
Features:Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height - Seated (Max):-
Number of Terminations:2
Failure Rate:S (0.001%)