CF12GT1K50
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
RES 1.5K OHM 1/2W 2% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CF12GT1K50 PDF
Type Description
Series:CF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1.5 kOhms
Tolerance:±2%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Carbon Film
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:0/ -400ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.106" Dia x 0.335" L (2.70mm x 8.50mm)