
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FLC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 243 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Metal Foil |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±5ppm/°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 155°C |
| Package / Case: | Radial |
| Supplier Device Package: | Radial Lead |
| Size / Dimension: | 0.295" L x 0.087" W (7.50mm x 2.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.264" (6.70mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 20 |
Current price of FLCX243R00F is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
RES 9.9K OHM 3/4W 1% AXIAL
ERC-50-31 41.2K 1% T-2 RNC50H412
ERC-55-600 102K 1% T-1 EK E3
CAP FILM 180PF 5% 16VDC 0603
RES 243 OHM 1% 1/4W RADIAL
SWITCH ROTARY 6POS 350MA 125V
HMI TOUCHSCREEN 3.8" MONOCHROME