FLCX953R00F
Manufacturer
VPG Foil
VIGOR # :
Description
RES 953 OHM 1% 1/4W RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
FLCX953R00F PDF
Type Description
Series:FLC
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:953 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Foil
Features:-
Temperature Coefficient:±5ppm/°C
Operating Temperature:-25°C ~ 155°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:Radial Lead
Size / Dimension:0.295" L x 0.087" W (7.50mm x 2.20mm)
Height - Seated (Max):0.264" (6.70mm)