Y0089160R000TR13L
Description
RES 160 OHM 0.01% 0.6W RADIAL
DataSheet
Y0089160R000TR13L PDF
Type Description
Series:RNC90Y
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:160 Ohms
Tolerance:±0.01%
Power (Watts):0.6W
Composition:Metal Foil
Features:Non-Inductive
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):0.336" (8.53mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:R (0.01%)