ERC5515R400DHEB500
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
ERC-55-500 15.4 .5% T-2 EB E3
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
ERC5515R400DHEB500 PDF
Type Description
Series:ERC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:15.4 Ohms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Metal Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)