WNB25RFE
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
Description
RES 25 OHM 1% 1W AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
WNB25RFE PDF
Type Description
Series:WN
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:25 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Wirewound
Features:Non-Inductive
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)