TA305PA75R0J
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
Description
RES 75 OHM 5% 5W RADIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
TA305PA75R0J PDF
Type Description
Series:Power Chip® TA
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:75 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):5W
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 180°C
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:Powerchip®
Size / Dimension:0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):1.020" (25.91mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MJ2551FE-R52
MJ2551FE-R52
RES 2.55K OHM 1% 1/8W AXIAL
ERO-S2PHF5R11
ERO-S2PHF5R11
RES 5.11 OHM 1/4W 1% AXIAL
40F35K
40F35K
RES 35K OHM 1% 10W AXIAL
5680102311F
5680102311F
LED CBI 3MM 4X1 GRN,YLW,RED,RED
CL-21B
CL-21B
ICL 1.3 OHM 8A 13.97MM
CONN HEADER R/A 22POS 2.54MM
TA305PA75R0J
TA305PA75R0J
RES 75 OHM 5% 5W RADIAL