AFAC110020-S698
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
RF ANT 4G/LTE FLEX PRINTED
Catalog
RF Antennas
DataSheet
AFAC110020-S698 PDF
Type Description
Series:AFAC
Package:Bulk
Part Status:Active
RF Family/Standard:Cellular
Frequency Group:UHF (300MHz ~ 1GHz), UHF (2GHz ~ 3GHz)
Frequency (Center/Band):829MHz, 2.2GHz
Frequency Range:698MHz ~ 960MHz, 1.71GHz ~ 2.69GHz
Antenna Type:PCB Trace
Number of Bands:2
VSWR:3
Return Loss:-
Gain:3dBi
Power - Max:-
Features:Cable - 100mm
Termination:U.FL (UMCC), IPEX MHF1
Ingress Protection:-
Mounting Type:Adhesive
Height (Max):0.008" (0.20mm)