ACAR3005-S824
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
2G/3G/GSM CERAMIC CHIP ANT
Catalog
RF Antennas
DataSheet
ACAR3005-S824 PDF
Type Description
Series:ACAR
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
RF Family/Standard:Cellular
Frequency Group:UHF (300MHz ~ 1GHz), UHF (1GHz ~ 2GHz)
Frequency (Center/Band):892MHz, 1.94GHz
Frequency Range:824MHz ~ 960MHz, 1.71GHz ~ 2.17GHz
Antenna Type:Chip
Number of Bands:2
VSWR:3
Return Loss:-
Gain:-0.18dBi, 0.1dBi, 0.55dBi, 0.77dBi, 1.78dBi, 2.08dBi, 2.12dBi, 2.7dBi, 3.03dBi, 3.12dBi
Power - Max:-
Features:-
Termination:Solder
Ingress Protection:-
Mounting Type:Surface Mount
Height (Max):0.197" (5.00mm)
Applications:2G, 3G, DCS, GSM, PCS, UMTS
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
W3008G
W3008G
RF ANT 2.4GHZ CHIP SOLDER SMD