SRFWG018-150
Manufacturer
Antenova
VIGOR # :
Description
RF ANT 1.561/1.575GHZ FLAT 150MM
Catalog
RF Antennas
DataSheet
SRFWG018-150 PDF
Type Description
Series:Asper
Package:Bulk
Part Status:Active
RF Family/Standard:Bluetooth, Navigation, WiFi
Frequency Group:UHF (1GHz ~ 2GHz), UHF (2GHz ~ 3GHz)
Frequency (Center/Band):1.561GHz, 1.575GHz, 1.602GHz, 2.4GHz
Frequency Range:1.559GHz ~ 1.609GHz, 2.4GHz ~ 2.5GHz
Antenna Type:Flat Patch
Number of Bands:2
VSWR:1.4
Return Loss:-18dB
Gain:5.6dBi
Power - Max:-
Features:Cable - 150mm
Termination:U.FL (UMCC), IPEX MHF1 (2)
Ingress Protection:-
Mounting Type:Adhesive
Height (Max):0.006" (0.15mm)
Applications:Bluetooth, GNSS, Wi-Fi
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
GD26-MT
GD26-MT
RF ANT 4.1GHZ GRID