EXD470MX
Manufacturer
Laird - Antennas
VIGOR # :
Description
RF ANT 491MHZ WHIP STR MX CONN
Catalog
RF Antennas
DataSheet
EXD470MX PDF
Type Description
Series:EXD
Package:Bulk
Part Status:Active
RF Family/Standard:-
Frequency Group:UHF (300MHz ~ 1GHz)
Frequency (Center/Band):491MHz
Frequency Range:470MHz ~ 512MHz
Antenna Type:Whip, Straight
Number of Bands:1
VSWR:1.5
Return Loss:-
Gain:-
Power - Max:-
Features:-
Termination:MX
Ingress Protection:-
Mounting Type:Connector Mount
Height (Max):3.600" (91.44mm)