AA.161.301111
Manufacturer
Taoglas
VIGOR # :
Description
RF ANT 1.6GHZ MOD SMA ML MAG 3M
Catalog
RF Antennas
DataSheet
AA.161.301111 PDF
Type Description
Series:Dominatorâ„¢
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
RF Family/Standard:Navigation
Frequency Group:UHF (1GHz ~ 2GHz)
Frequency (Center/Band):1.6GHz
Frequency Range:1.575GHz ~ 1.61GHz
Antenna Type:Module
Number of Bands:1
VSWR:2
Return Loss:-15.8, -6.2dB
Gain:29dBic, 30dBic
Power - Max:-
Features:LNA, Filter
Termination:SMA Male
Ingress Protection:IP67
Mounting Type:Magnetic
Height (Max):0.843" (21.40mm)