BW1442NS
Manufacturer
Laird - Antennas
VIGOR # :
Description
RF ANT 159MHZ WHIP STR NMO BASE
Catalog
RF Antennas
DataSheet
BW1442NS PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
RF Family/Standard:-
Frequency Group:VHF (f < 300MHz)
Frequency (Center/Band):159MHz
Frequency Range:144MHz ~ 174MHz
Antenna Type:Whip, Straight
Number of Bands:1
VSWR:2
Return Loss:-
Gain:2dBi
Power - Max:100 W
Features:-
Termination:NMO
Ingress Protection:-
Mounting Type:Base Mount
Height (Max):44.000" (111.76cm)
Applications:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FG4403
FG4403
RF ANT 445MHZ WHIP STR N FEM 44"