EXH160MX
Manufacturer
Laird - Antennas
VIGOR # :
Description
RF ANT 160MHZ WHIP STR MX CONN
Catalog
RF Antennas
DataSheet
EXH160MX PDF
Type Description
Series:EXH
Package:Bulk
Part Status:Active
RF Family/Standard:-
Frequency Group:VHF (f < 300MHz)
Frequency (Center/Band):160MHz
Frequency Range:155MHz ~ 165MHz
Antenna Type:Whip, Straight
Number of Bands:1
VSWR:2
Return Loss:-
Gain:-
Power - Max:50 W
Features:-
Termination:MX
Ingress Protection:-
Mounting Type:Connector Mount
Height (Max):10.500" (266.70mm)