UTRA4061S2NW-001
Manufacturer
Laird - Antennas
VIGOR # :
Description
RF ANT 423MHZ DOME NMO BASE MT
Catalog
RF Antennas
DataSheet
UTRA4061S2NW-001 PDF
Type Description
Series:Ultra Phantom®
Package:Bulk
Part Status:Active
RF Family/Standard:-
Frequency Group:UHF (300MHz ~ 1GHz)
Frequency (Center/Band):423MHz
Frequency Range:406MHz ~ 440MHz
Antenna Type:Dome
Number of Bands:1
VSWR:2.5
Return Loss:-
Gain:2.9dBi
Power - Max:-
Features:-
Termination:NMO
Ingress Protection:IP67
Mounting Type:Base Mount
Height (Max):3.409" (86.60mm)