W3918B0050
Manufacturer
PulseLarsen Antenna
VIGOR # :
Description
RF ANT 2.45/5.45GHZ FLAT PATCH
Catalog
RF Antennas
DataSheet
W3918B0050 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
RF Family/Standard:802.15.4, Bluetooth, WiFi
Frequency Group:Wide Band
Frequency (Center/Band):2.45GHz, 5.45GHz
Frequency Range:2.4GHz ~ 2.5GHz, 4.9GHz ~ 5.925GHz
Antenna Type:Flat Patch
Number of Bands:2
VSWR:2
Return Loss:-
Gain:3dBi, 4dBi
Power - Max:2 W
Features:Cable - 50mm
Termination:U.FL (UMCC), IPEX MHF1
Ingress Protection:-
Mounting Type:Adhesive
Height (Max):0.006" (0.15mm)