EXB136BN
Manufacturer
Laird - Antennas
VIGOR # :
Description
RF ANT 140MHZ WHIP STR BNC MALE
Catalog
RF Antennas
DataSheet
EXB136BN PDF
Type Description
Series:EXB
Package:Bulk
Part Status:Active
RF Family/Standard:-
Frequency Group:VHF (f < 300MHz)
Frequency (Center/Band):140MHz
Frequency Range:136MHz ~ 144MHz
Antenna Type:Whip, Straight
Number of Bands:1
VSWR:1.5
Return Loss:-
Gain:0dBi
Power - Max:-
Features:-
Termination:BNC Male
Ingress Protection:-
Mounting Type:Connector Mount
Height (Max):7.300" (185.42mm)