EXC420SF
Manufacturer
Laird - Antennas
VIGOR # :
Description
RF ANT 435MHZ WHIP STR SF CONN
Catalog
RF Antennas
DataSheet
EXC420SF PDF
Type Description
Series:EXC
Package:Bulk
Part Status:Active
RF Family/Standard:Bluetooth, WiFi
Frequency Group:UHF (300MHz ~ 1GHz)
Frequency (Center/Band):435MHz
Frequency Range:420MHz ~ 450MHz
Antenna Type:Whip, Straight
Number of Bands:1
VSWR:1.5
Return Loss:-
Gain:-
Power - Max:50 W
Features:-
Termination:SF
Ingress Protection:-
Mounting Type:Connector Mount
Height (Max):7.000" (177.80mm)
Applications:Bluetooth, Wi-Fi
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RF ANT 915MHZ WHIP TILT RP-SMA
A30BN
A30BN
RF ANT 30MHZ WHIP STR BN CONN