GPSDS1370G
Manufacturer
Laird - Antennas
VIGOR # :
Description
RF ANT 143MHZ/1.575GHZ WHIP STR
Catalog
RF Antennas
DataSheet
GPSDS1370G PDF
Type Description
Series:Survivorâ„¢
Package:Bulk
Part Status:Active
RF Family/Standard:Navigation
Frequency Group:VHF (f < 300MHz), UHF (1GHz ~ 2GHz)
Frequency (Center/Band):143MHz, 1.575GHz
Frequency Range:137MHz ~ 150MHz
Antenna Type:Whip, Straight
Number of Bands:2
VSWR:-
Return Loss:-
Gain:-
Power - Max:-
Features:Cable - 4.3m
Termination:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Magnetic
Height (Max):7.250" (184.15mm)
Applications:GPS
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
IN24-3A
IN24-3A
RF ANT 2.4GHZ DOME N FEM PAN 9"