CWB1503S
Manufacturer
Laird - Antennas
VIGOR # :
Description
RF ANT 156MHZ WHIP STR NMO BASE
Catalog
RF Antennas
DataSheet
CWB1503S PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
RF Family/Standard:-
Frequency Group:VHF (f < 300MHz)
Frequency (Center/Band):156MHz
Frequency Range:150MHz ~ 162MHz
Antenna Type:Whip, Straight
Number of Bands:1
VSWR:2
Return Loss:-
Gain:3dB
Power - Max:200 W
Features:-
Termination:NMO
Ingress Protection:-
Mounting Type:Base Mount
Height (Max):48.500" (123.19cm)