RCASK2-315
Manufacturer
RadioControlli
VIGOR # :
Description
433.92MHZ AM RECEIVER MODULE
Catalog
RF Receivers
DataSheet
RCASK2-315 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Frequency:315MHz
Sensitivity:-107dBm
Data Rate (Max):4.8kbps
Modulation or Protocol:AM
Applications:AM Radio Receiver
Current - Receiving:6mA
Data Interface:-
Memory Size:-
Antenna Connector:-
Features:-
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:-20°C ~ 80°C