MICRF022BM-FS48
Description
QWIKRADIO LOW POWER UHF RECEIVER
Catalog
RF Receivers
DataSheet
MICRF022BM-FS48 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Frequency:300MHz ~ 440MHz
Sensitivity:-97dBm
Data Rate (Max):10kbps
Modulation or Protocol:ASK, OOK
Applications:RKE
Current - Receiving:2.2mA
Data Interface:PCB, Surface Mount
Memory Size:-
Antenna Connector:PCB, Surface Mount
Features:-
Voltage - Supply:4.75V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)