MRF24WG0MB-I/RM
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
RX TXRX MODULE WIFI U.FL SMD
Catalog
RF Transceiver Modules and Modems
DataSheet
MRF24WG0MB-I/RM PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
RF Family/Standard:WiFi
Protocol:802.11b/g
Modulation:DSSS, OFDM
Frequency:2.4GHz
Data Rate:54Mbps
Power - Output:18dBm
Sensitivity:-95dBm
Serial Interfaces:SPI
Antenna Type:Antenna Not Included, U.FL
Utilized IC / Part:-
Memory Size:-
Voltage - Supply:2.8V ~ 3.6V
Current - Receiving:156mA
Current - Transmitting:226mA ~ 237mA
Mounting Type:Surface Mount
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C