RF-LORA-915SO
Manufacturer
RF Solutions
VIGOR # :
Description
RX TXRX MODULE ISM < 1GHZ SMD
Catalog
RF Transceiver Modules and Modems
DataSheet
RF-LORA-915SO PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
RF Family/Standard:General ISM < 1GHz
Protocol:LoRa™
Modulation:FSK, GFSK, GMSK, MSK
Frequency:915MHz
Data Rate:300kbps
Power - Output:13dBm
Sensitivity:-130dBm
Serial Interfaces:SDIO, SPI
Antenna Type:Antenna Not Included
Utilized IC / Part:SX1272
Memory Size:-
Voltage - Supply:2.2V ~ 3.7V
Current - Receiving:10mA
Current - Transmitting:18mA ~ 125mA
Mounting Type:Surface Mount
Operating Temperature:0°C ~ 55°C